آتش کالای قاچاق در دامان بازار پوشاک

[ad_1]

این روزها اکثر مسئولان حرف از حمایت از تولید ملی می‌زنند و صنعت پوشاک هم به‌عنوان یک میراث تاکنون حفظ‌شده به‌طوری‌که آشوری‌ها در سده هفتم قبل از میلاد در شمال بین‌النهرین به تولید ابریشم می‌پرداختند و  هخامنشی‌ها نیز با فراگیری روش تهیه آن از آشوری‌ها، ابریشم را به یونان صادر می‌کردند اما چه شده است که امروز گوی سبقت در دستان پوشاک قاچاق و تاناکورا است است؟

محمود بنانژاد در گفتگو با خبرنگار ما گفت: از ابتدای سال پلمب چند واحد متسعمل و قاچاق را داشته ایم اما گاها به دلیل ضعف قانونی فک پلمب هایی را شاهد بودیم و با مقام قضایی هماهنگ شد تا اقدامات مقضی انجام شود.

رئیس اتاق اصناف افزود: چندین محموله کالای قاچاق با حجم زیادی پوشاک قاچاق در سال گذشته کشف شد و این نشان می دهد هنوز جای کار زیاد است.

وی ادامه داد: در خراسان رضوی ما جایگاه خوبی را در بخش صنعتی و کارگاه های کوچک داریم که برای حفظ آن باید تلاش بیشتری را برای جلوگیری از وارد غیر قانونی داشته باشیم.

شناسایی کالای قاچاق در سطح عرضه سخت است

بنانژاد تصریح کرد: اغلب کالاهای قاچاق به کشور به شکل بد اظهاری یا اظهار غلط وارد کشور می شوند که نیاز به سختگیری در مبادی ورودی داریم زیرا در سطح عرضه شناسایی کالای قاچاق سخت است و شناسنامه ای را در اختیار نداریم.

رئیس اتاق اصناف بیان کرد: برخی برندهای خاص ایرانی و تولید کننده در مقاطعی تخفیف های تا ۵۰ درصد دارند اما برخی واحدهای کوچک و غیر از تولید کننده ها مجوز تخفیف در این حدود را ندارند.

وی با اشاره به ضعف در تجاری سازی کالا عنوان  کرد: بسیاری از تولیدات داخلی پوشاک برندهای های خارجی را برای کالاهای خود استفاده می کنند که ناشی از ضعف برندسازی در کشور است.

بنانژاد خاطرنشان کرد: در سال جاری مبارزه با قاچاق کالاهای مشابه تولیدات داخلی از جمله پوشاک  را دراولویت کار اصناف قرار داده ایم.

فروشگاه های با تخفیف دائمی کالای قاچاق می فروشند

سید مهدی لسان‌طوسی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: کالای قاچاق همچنان وارد می شود ولی واردات بی رویه از مبادی قانونی چالش برانگیز شده است.

وی ادامه داد: هر چند ما در سطح عرضه تلاش کرده ایم کالای خارجی جایگاهی برای فروش نداشته باشد اما واردات کارگاه های تولیدی را با خطر مواجه کرده است.

رئیس اتحادیه پوشاک مشهد گفت: هم اکنون بسیاری از حراج های بالای ۳۰ درصد فقط با کالای قاچاق انجام می شود زیرا فروشگاه های داخلی توان حراج دائمی را ندارند.

وی افزود: فروشگاه های با تخفیف مستمر ۵۰ تا ۷۰ درصد جاده مشهد طرقبه کالاهای قاچاق بی کیفیتی را عرضه می کنند که مردم با یک مقایسه ساده با اجناس داخلی این را متوجه می شوند.

لسان‌طوسی بیان کرد: اجناس با تخفیف های بسیار بالا با ترفند های فریب مشتری سعی دارند یک کالا را با قیمت های غیرواقعی به فروش برسانند که بارها این را به سازمان صنعت و معدن گزارش کرده ایم.

 رئیس اتحادیه پوشاک مشهد ادامه داد: در آمار یک ماهه گذشته مرکز پژوهش های تهران اعلام کرد هر ساعت ۶ تریلی پوشاک قاچاق وارد ایران شده و همچنین اجناس ترکیه به هر میزان بدون تعرفه در ایران تحویل می شود.

باید با ظرفیت سنجی واردات انجام شود

وی تصریح کرد: البته نظارت تنها روی یک آیتم کالا در گمرک و مبادی ورودی تاثیر ندارد و باید با ظرفیت سنجی واردات انجام شود .

لسان‌طوسی افزود: بسیاری از کارگاهای تولیدی که با ظرفیت ۳۰ درصد جمع شدند و به جمع دلالان و واسطه های پیوسته اند و حالا زمان زیادی لازم داریم تا آنها را به چرخه تولید وارد کنیم.

رئیس اتحادیه پوشاک مشهد گفت: اگر امروز در بازار بسیاری از فروشگاه های برند داخلی هم حراج می زنند به سبب نزدیک شدن تاریخ چک ها و نداشتن نقدینگی لازم برای ادامه تولید است.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از پوشاک وارداتی استوک هستند و فاقد ارزش حقیقی برای فروش و از این رو نقش وزارت سازمان صنعت و معدن است که نظارت ها را افزایش دهد.

لسان‌طوسی بیان کرد: بسیاری از کالاهای وارداتی اکنون به سبب ممنوعیت فروش در سطح بازار درون انبارها است که خوشبختانه به سرعت کشف و جمع آوری می شوند.

وی در انتها بیان کرد: حراج های دائمی به جز فریب مردم و تخریب کارگاه های داخلی آورده ای برای مردم ندارد و خود مردم باید با هوشیاری پوشاک مرغوب ایرانی را انتخاب کنند.

مبارزه با قاچاق پوشاک در اولویت است

علی باخرد نیز بیان کرد: استان ما قطب نساجی بوده و این مساله در استان ما مزیت مطلق دارد و اولویت بندی ما در کمیسیون مبارزه با قاچاق نیز براساس مزیت تولید است، پوشاک نیز در این حوزه به عنوان مزیت تولید مطرح است.

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی تصریح کرد: در این راستا در قدم اول واردات پوشاک کلا ممنوع شد مگر اینکه کالای برند و رسمی باشد. 

ضرورت افزایش کنترل درگمرک و مبادی رسمی کشور

حمید گرمابی نیز عنوان کرد: متاسفانه گاهی به صورت کانتینری کالای قاچاق به کشور وارد می شود و این سوال را در اذهان ایجاد می کند که این کالاها چگونه به کشور وارد شده و حتما دست هایی پشت پرده در مسیر واردات این کالاها نقش داشته اند.

وی افزود: مسئولان وزارت صنعت با همراهی تولیدکنندگان و اصناف باید سیاست هایی اقتصادی اعمال کنند که قیمت کالاها در بازار به صورت کاذب گران نشود زیرا مبارزه با کالای قاچاق دلیلی برای گرانی کالا نیست.

Print Form

Print Friendly

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *